Proč vlastní bydlení? Ceny pronájmů i letos rostou

Kde poptávka převyšuje nabídku, tam obvykle roste cena. Platí to i o nájemním bydlení, zvláště v menších bytech. I letos si zájemci o pronájem budou muset zřejmě připlatit. Odborníci odhadují, že ceny za pronájmy budou v nejbližších měsících stagnovat, případně mírně růst.

Jak to bylo v roce 2017

V loňském roce rostly nájmy o jednotky procent, a to především u menších bytů. U bytů 2+kk a 3+kk se navýšení pohybuje mezi sedmi a dvanácti procenty. Ovšem u větších, čtyřpokojových bytů byl zaznamenán nárůst cen pronájmu o 26 procent. Byli i extrémy, jako například ve Znojmě, kde nájemníci pocítili v bytech 4+1 až stoprocentní navýšení. V Praze se v bytech 2+kk platilo oproti roku 2016 platilo o 7-12 procent víc. V korunách to znamenalo nárůst až o 2 tisíce Kč a u bytů 3+kk až o 2500 Kč. V Brně se navýšení u těchto dispozic pohybovalo kolem tisícovky.

Byl zaznamenán i pokles

V některých městech ČR ovšem naopak nájmy během loňského roku klesaly. Bylo tomu například v Ostravě, kde klesla cena nájmu u dvoupokojových bytů o tři procenta. V Plzni byl zaznamenán v meziročním srovnání pokles cen nájmu v případě bytů 4+kk až 15 procent.

Jaké tedy byly ceny nájmů

V bytech 3+kk se ceny nájmu v roce 2017 pohybovaly v průměru mezi 7700 Kč, což platilo například pro Znojmo a 22 tisíci korunami, což je případ Prahy. V moravské metropoli Brno zaplatili loni nájemníci za stejný pronájem kolem 16 tisíc korun.