Hypotéky v roce 2023: Kdy se dočkáme snížení úrokových sazeb?

Odborníci očekávají, že aktuální úroková sazba hypoték začne pomalu klesat až na konci roku.

Celým předchozím rokem nás provázela vysoká inflace. Ceny produktů a služeb letěly strmě nahoru a s nimi i úrokové sazby hypoték. Financování bydlení hypotékou se tak rapidně zdražilo a stává se čím dál tím méně dostupné. Jak to bude se sazbami hypoték v novém roce? Můžeme se dočkat nízkých hypotečních úroků ještě letos?

Zvyšování sazeb pravděpodobně nehrozí

Česká národní banka využívá změny úrokových sazeb jako nástroj proti inflaci v rámci své měnové politiky. Od poloviny roku 2022 se diskontní sazba drží na 6 procentech, lombardní na 8 procentech a dvoutýdenní repo sazba na 7 procentech. Jejich další zvyšování ze strany ČNB zatím není v plánu.

Očekává se, že inflace dosáhne svého vrcholu v lednu tohoto roku. Poté by dle odhadů mohla začít mírně klesat. To ovšem neznamená, že se dočkáme rychlého snížení úrokových sazeb. Aktuální průměrná úroková sazba hypoték se pohybuje okolo 6 procent.

Stagnace hypotečního trhu

V roce 2022 došlo k ochlazení hypotečního trhu. Není divu, vysoká inflace bere rodinné peněženky útokem. Během roku došlo k velkému propadu v objemu hypotečních úvěrů. Nadhodnocené nemovitosti a vysoká cenová hladina byly jedny z důvodů, proč poptávka po hypotékách opadla.

Přispěla k tomu i skutečnost, že do roku 2021 se úrokové sazby pohybovaly v absurdně nízkých číslech, a to okolo 2 procent. Lidé tak levných hypoték využívali a peníze se v ekonomice točily ve velkém.

Kdy můžeme čekat snížení úrokových sazeb?

Už teď je celkem jasné, že letos to pravděpodobně nebude. V optimistickém odhadu ekonomové očekávají mírný pokles v posledním čtvrtletí roku 2023, a to za předpokladu, že inflace nebude nadále růst.

V tomto případě se očekává pokles k 5 procentům. I přesto, že v některých částech České republiky ceny nemovitostí lehce klesají, v průměru celé země je tato změna minimální. Na výhodnější hypotéky si tedy ještě budeme muset počkat minimálně do dalšího roku.