Byt v novostavbě

Dnes již není problém si koupit nově postavený byt, případně domek. Developeři jich nabízejí celou řadu a někdy ve skutečně velmi pěkných lokalitách. Na druhé straně je vždy cena takového bytu v tomto zohledněna její výší.

Na co si dát pozor

Jsou mnohé případy, kde vstoupíme do jednání s developerem ještě v době výstavby. Tady máme tři možnosti, lze jednat přímo s ním, s jeho prodejní kanceláří (oddělením), případně s nějakou realitní kanceláří, která je tím pověřená. Nejlepší je jednat přímo s „kovářem“, realitní kanceláři jde spíše jen o prodej bytu, stavitel má možnost něco třeba změnit. Zde můžeme získat také nejlepší informace. Je však třeba něco vědět i o developerovi. Ti mají své oborové organizace, a když tak je dobré znát i to, jaké projekty již dokončili a jaké tam jsou zkušenost s nimi. Jde přece o mnoho peněz, takže trochu času za to určitě stojí.

Co se dá zjistit předem

Na internetu si můžeme najít třeba internetová fóra, kde lze získat zkušenosti těch, kteří si obdobný byt koupili, někdy i přímo od stejného stavitele. Pokud se tu hovoří o průtazích a nevstřícnosti, případně dokonce o nedodržení dohod, je si dát pozor. Připravíme se tak na nějaké problémy, ale na druhé straně je to jen překážka na cesta k získání vysněného bytu ve vysněné lokalitě.

Finance

Dnes je moderní získat na byt na hypotéku, ale je třeba mít naspořeno minimálně 20 procent z ceny bytu, zbytek pak půjčí banka. Přístup developerů je různý, někdo vyžaduje 20 procent na začátku jednání a zbytek až při převzetí bytu, jiní ale požaduje splátky již i během stavby. To lze zařídit i při hypotéce, ale jednotlivé splátky se tak předčerpávají a pak je nutno za ně platit úroky ještě dříne, než se začne splácet samotná hypotéka.

Dodatečné (klientské) změny

Jak bylo naznačeno, při včasném vstupu do projektu a při jednání se stavebníkem, lze uskutečnit některé změny a úpravy. Jsou to například vcelku jednoduché změny elektrorozvodů, ale také lze zasáhnout do projektové dokumentace a změnit celou dispozici bytu. To ovšem nebude to zadarmo. Tyto náklady navíc, pokud vystoupíte z projektu, se vám ale již nevrátí.

Jistota při výstavbě

Známe některé akce, které byly zastaveny ještě před dokončení a ti, co již zaplatili určitou částku, většinou o ní přišli. Měli bychom si proto zjistit, kdo stavbu financuje. Nejlepší to v případě, že to je nějaká ověřená banka ve formě půjčky developerovi. Pak totiž vedle samotného developera a stavební firmy má i tato banka zájem na dokončení stavby.

Smlouva

Smlouva je velice složitou a důležitou záležitostí, ale upozorníme na několik věcí. Je to především vlastnictví pozemku a stavby, závazné termíny a sankce při jejich nedodržení a třeba i to, když se dokončí stavba později nebo když se nedokončí vůbec. Důležité jsou i podmínky rezervační smlouvy, která by mohla skončit ještě před dokončením a předáním bytu. Jde pak o to, že se stoupajícími cenami bytu by jeho cena byla vyšší, než se slibovalo na začátku.