Půjčka bez doložení příjmu? Zjistěte, jak k ní v budoucnu přijít

Tento článek není pro finančně nezávislé lidi. Není ovšem ani pro toho, kdo nemá dostatek prostředků, nebo se dokonce dostal do spárů exekucí, které budou trvat zbytek jeho života. Takový člověk půjčku od seriózní společnosti nedostane. Tyto řádky jsou určeny pro tzv. střední třídu.

Vytvořte si úvěrovou historii

Abyste mohli v budoucnu získat úvěr, je dobré mít u banky nebo seriózní nebankovní společnosti dobrou pověst člověka, který řádně a včas splácí. K tomu vám pomohou tři úvěrové produkty:

  • Kontokorent – vezměte si tzv. revolvingový, čili obnovující úvěr, který získáte povoleným přečerpáním běžného účtu. Nemusíte jej využít, ale v úvěrovém registru budete mít záznam o jeho nevyužívání, což přispěje při tvorbě vaší úvěrové bonity
  • Kreditní karta je universální nástroj pro rychlé peníze. Vemte si maximálně možný předschválený limit
  • Zboží na splátky mohou být také vhodným způsobem při tvorbě vaší úvěrové historii, samozřejmě, kdy platíte.

Co banka neví, nemůže použít

Bance o sobě neprozrazujte víc, než musíte. Neplaťte vše jen z jednoho účtu, aby banka neměla vaše příjmy a výdaje jako na zlatém podnosu. Také nemusíte banku informovat o svém spoření na důchod, stavebním spoření či životním pojištění. Své platby si rozdělte tak, že do jedné banky posílejte příjmy a tvořte si kreditní historii a ze druhé posílejte své pravidelné platby.

Dobrou základnou pro budoucí potřeby je získání například dvou kontokorentů v odlišných bankách, nebo více kreditek, ale jen když jsou s nimi spojeny smysluplné poplatky. Platí, že úvěry můžete vždy zrušit, ale získat je znovu není snadné.

Výhodnější je žádat o úvěr jako zaměstnanec, než OSVČ

Pro bonitu není nic lepšího, než zaměstnanec s dobrým příjmem. Proto získejte úvěrové možnosti během kariéry v zaměstnání, což vás bude stát méně energie i peněz, než se o to pokoušet jako OSVČ. Vaši bonitu také zvýší vstup do manželství, neboť banka bude počítat i s příjmy manželky/manžela.

Úvěrová zadní vrátka pomohou, až je budete potřebovat

Některé banky umí úvěr například z kreditky překlopit na běžný účet za zvýhodněných podmínek. Takto můžete koupit třeba auta, na které by vám jinak banka nepůjčila. Existující kontokorent vám může pomoci překlenout finanční krizi v době, kdy budete nezaměstnaní či na rodičovském, ale s reálnou vidinou dalšího příjmu.