Nebankovní a bankovní půjčky: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Pokud jste někdy uvažovali o půjčce, pravděpodobně jste také rozmýšleli, jak a kde si o ní zažádat. Typů úvěrů je celá řada a není snadné se v nich vyznat. Podívejme se na některé z nich.

Nebankovní půjčky neměly v posledních letech právě nejlepší pověst. Naštěstí přišla Česká Národní Banka s regulacemi, které z trhu vyhnaly lichváře a nepoctivce. Dnes jsou tedy nebankovní instituce běžnou alternativou např. při řešení leasingů a dalších tipů financování. Jaké jsou ale mezi bankovními a nebankovními půjčkami rozdíly?

Bankovní půjčky obvykle nabízejí vyšší částky za nižší úrok, typické jsou pro ně tedy především produkty jako hypotéka nebo překlenovací úvěry. Tyto půjčky bývají splatné v řádu mnoha let, a pro jejich schválení je často nutné nejen doložení příjmů, ale např. i ručení nebo nutnost mít již alespoň nějakou částku naspořenou.

Nižší částky je rovněž možné půjčit si u nebankovních institucí. Zde bývá úrok vyšší, výhodou je ale nižší náročnost podmínek pro schválení a vyplacení půjčky. Ačkoli většina poskytovatelů stejně jako v bance prověřuje schopnost klienta splácet, obecně bývají nebankovní společnosti benevolentnější. Vysoké úroky přitom nejsou pravidlem, na internetu najdete i půjčky, které jsou při včasném splacení zcela zdarma.

Rozdíl je také v rychlosti vyplacení finančních prostředků. Zatímco v bance trvá schvalování i několik dní, rychlou online půjčku si vyřídíte do 24 hodin, a v některých případech můžete mít peníze dokonce během několika minut – pokud máte stejnou banku jako poskytovatel úvěru, připíšou se prostředky na váš účet prakticky obratem.

Výhodou nebankovních půjček je také diskrétnost – nemusíte nikde vyplňovat stovky formulářů, ani stát ve frontách, vše vyřídíte online v pohodlí a soukromí svého obýváku. A pokud nechcete, vaši blízcí se o vašich finančních problémech vůbec nemusí dozvědět.

Při výběru vhodného typu úvěru je ale také nutné zohlednit, na co peníze potřebujeme. Zatímco v bankách je často třeba dokládat záměr, který s vypůjčenými penězi máme, nebankovní úvěry bývají tzv. neúčelové, a je tedy jen na vás, z jakého důvodu si půjčku chcete vzít. Finanční prostředky můžete použít na úhradu nenadálých výdajů, opravu rozbitého spotřebiče nebo třeba na výhodné nákupy za ceny, které se již nebudou opakovat.