Jak vybrat vhodnou nebankovní půjčku? Dívejte se na úroky a RPSN

Dostali jste se do finančních potíží? Určitě v tom nejste sami. Spousta lidí po celém světě má podobné problémy. To vás ovšem jako dlužníka zcela jistě nijak nepotěší! Vy potřebujete vědět, jak se z dané situace dostat co možná nejrychleji a s minimálními výdaji. Ne vždy se to totiž bohužel podaří. Hodně důležité je před realizací půjčky promyslet několik velmi důležitých aspektů. Mezi ty se řadí zejména standardní úroky, RPSN a jiné poplatky spojené s půjčkou. My se v tomto článku na všechny tyto charakteristiky půjček zaměříme podrobněji.

Umíte si spočítat úroky?

Určitě je dobré, když si dokážete spočítat aktuální úrok, který se vztahuje k vámi vybranému úvěru. Jeho výpočet nemusí být náročný. Potřebujete pouze znát několik dalších důležitých charakteristik, jež se úvěru týkají. Na mysli máme především dobu splatnosti, jistinu a sazbu. Jestliže všechno víte, jednoduše se k úroku dostanete. Když si všechny uvedené veličiny vynásobíte a poté výsledek vydělíte 100, máte úrok. U krátkodobých úvěrů do jednoho roku je třeba 100 násobit 360, jinak je vzorek stejný. Vybrat nebankovní půjčku podle úroku lze, nicméně v potaz berte i RPSN a další aspekty.

Znáte RPSN?

Mezi základní údaje, které musí jakýkoli poskytovatel půjčky uvádět, patří roční procentuální sazba nákladů. Právě RPSN poukazuje na veškeré poplatky, které jsou s realizací půjčky spojené. Jednat se může nejen o úrok, ale také o specifické poplatky vztahující se k vedení úvěrového účtu, zřízení úvěru a podobně. Tesco půjčka a mnohé nebankovní úvěry jednoznačně tento ukazatel deklarují.

Pozor na další poplatky!

RPSN určitě nezahrnuje veškeré poplatky týkající se půjčky. Platit lze samozřejmě ještě za mnohé jiné úkony. Specifické jsou v tomto ohledu třeba P2P půjčky, jako třeba Zonky.cz. Vynaložit peníze navíc lze třeba za prodloužení splatnosti půjčky, případně za odložení splátek. K mnohým půjčkám se vztahuje velké množství poplatků. O všech byste měli vědět předem.