Jak připravit auto na dlouhé cesty?

Patří cestování mezi vaše koníčky a rádi praktikujete road tripy v podstatě kamkoliv? To se pravděpodobně neobejdete bez spolehlivého auta, které je třeba na takovou cestu náležitě připravit, abyste nemuseli čelit nepříjemným situacím, do kterých vás může absence např. důležité výbavy dostat.

Nezanedbejte servis

Mnoho lidí servisuje své vozidlo jen v případě nezbytné nutnosti nebo závady. Vydáváte-li se však na dlouhou cestu, vyplatí se kontrola a servis vozidla dvojnásob. Můžete být totiž ušetřeni peněz, času, a také nervů, které vám mohou komplikace na cestě přinést. Včasným servisem totiž můžete předejít řadě problémů. Mimořádný servis v zahraničí vás může vyjít několikanásobně dráž. Řada řidičů podceňuje např. včasné přezutí zimních pneumatik na letní. Zimní pneumatiky však mají vlastnosti uzpůsobené na letní sezónu a jejich tzv. dojíždění v létě se nemusí vůbec vyplatit. Nepodceňujte ani kontrolu brzd, chlazení motoru nebo klimatizace.

Bez povinné výbavy ani kilometr

Povinná výbava je nutným základem každého řidiče. Pokud máte tušení, že vaše povinná výbava není úplně v pořádku, vyplatí se její kontrola a popř. i doplnění. Na cestách by vám tedy neměla chybět lékárnička, náhradní žárovky a nejméně litr náhradního oleje. Při dlouhé a náročné cestě se může spotřeba oleje zvýšit a vy pak můžete být nemile překvapeni. V případě nehody pak jistě oceníte i lano a reflexní vestu nejen pro vás, ale nejlépe pro celou posádku vozidla.

Zaměřte se i na sebe

Stejně jako je důležité připravit vozidlo, je také nezbytné připravit na cestu sebe samého. Na cestě totiž jistě oceníte aktuální dopravní informace, dobře naplánovanou trasu a informace o placených úsecích. Nepodceňujte ani dostatečný odpočinek. Nedostatek spánku je častou příčinou dopravních nehod.

Mějte kvalitní povinné ručení

Kvalitní povinné ručení může jinak dosti nepříjemnou situaci značně ulehčit. První, na co byste se měli soustředit je vaše pojistné krytí týkající se asistence a pojistného plnění. Mějte na paměti, že dopravní nehody v zahraničí vyjdou zpravidla dráže než podobná nehoda na území České Republiky. Informujte se u své pojišťovny o asistenčních službách v zahraničí. Částka za odtah vozidla by vás mohla nemile překvapit. V dnešní době nabízí řada pojišťoven kvalitní asistenční služby i v zahraničí, a to leckdy jen za příplatek pár stovek měsíčně k povinnému ručení. V případě dopravní nehody v zahraničí však můžete ušetřit i desítky tisíc.

Nic by se nemělo podcenit

Příprava na dlouhé cesty autem by se rozhodně neměla podceňovat. Díky kvalitní předcestovní přípravě se můžete vyhnout řadě stresových situací, ušetřit moře času a často i peněz, a navíc dorazit do cílového místa s dobrou náladou.