Kdy pro vás může být digitalizace budov správnou volbou? Poradíme ty nejčastější možnosti využití!

Digitální technologie nám dávají v mnohých oborech opravdu velké množství různých výhod a nových možností, které jsme dříve nemohli využívat. Mezi nimi můžeme najít takové výhody, jako je například možnost kompletního designu budov pro prezentace, nebo další zpracování dat ve speciálních systémech.

Ostatně o tom se budeme bavit na následujících řádcích. K tomu ale také přidáme to, jaké technologické pomůcky nám vůbec pomohou k tomu, abychom získali pro modelace kvalitní a opravdu přesná data.

Prezentace objektů v business

Pochopitelně vždycky bude jednou z nejdůležitějších úloh to, abychom dokázali kvalitně prezentovat současný stav nemovitosti, ale také pracovat s tím, jak nemovitost jako taková může do budoucnosti vypadat. V tom je digitalizace objektu budov opravdu zásadní změnou. V minulosti totiž nebyly takové nákresy ani zdaleka tak důvěryhodné a přesné, jako mohou být právě dneska. Mimo toho je vhodné myslet na to, že digitální modely také mají mnohem jednodušší přístup k úpravě jednotlivých dat. Díky tomu jsou i následné úpravy mnohem rychlejší.

Vstupy pro software i grafické úpravy

Otázkou ale zůstává, jak můžete získat počáteční data pro úpravy a následnou práci. Vesměs máme jenom dvě možnosti. Můžeme zaprvé vycházet z plánů budov, které pochopitelně musely vzniknout při samotné stavbě nemovitosti. Problém je ale v tom, že se staré nemovitosti mohli poměrně dost aktivně měnit v průběhu let a interiér je tak už zcela jiný. To ale řeší laserové 3D skenování, které dokáže s neuvěřitelnou přesností zaměřit všechny rozměry budovy. A to jak venkovní, tak i vnitřní.

Nejpřesnější vzhled díky fotografiím

Mnohdy ale pro spoustu účelů nemusí být dostačující jenom design čistých trojrozměrných modelů bez nějaké grafiky navíc. Mnohem častěji se užívá digitální pasportizace objektů, která nám umožňuje zobrazit nemovitost v dokonalé přesnosti s předlohou. Jedná se o panoramatické fotografie, které mohou v kvalitě HDR fungovat jako výborná předloha i v případě, kdy je chcete využít pro prezentace a zobrazení v opravdu vysokém rozlišení.