Správný postup při výběru realitky

Pokud prodáváte nemovitost a hledáte vhodnou realitku, možná vás zarazí, kolik realitních společností a makléřů existuje. Není však jedno, koho si vyberete. Abyste vybrali správně, je vhodné se řídit důležitými pravidly. Níže si představíme, jak vybrat realitní kancelář a na co si dát pozor.

Vybíráme realitku

V každém oboru najdete profesionály i amatéry, obor realit není výjimkou. Vybírejte si nejlépe ze zkušených realitních kanceláří, které jsou na trhu dlouho, mají mnoho pozitivních recenzí a mnoho úspěšně prodaných realit. Rozhodně by měla mít kvalitní realitka své sídlo a nemělo by jít jen o virtuální kancelář. Zjistěte také, jak se realitce daří, pomůže vám tom obchodní rejstřík. V každé kvalitní realitce je realitní právník, který se stará o správnost celé dokumentace. Mělo by vás zajímat, jestli realitní kancelář spolupracuje i s fotografy, designery a dělá homestaging. Celkově by se mělo jednat o spolupráci, která zajistí vše pro to, aby se nemovitost co nejlépe prodala. Jako samozřejmost u každé kvalitní realitky je považováno pojištění proti případným škodám.

Výběr makléře

Jak vybrat makléře? Kvalitní makléř dělá svou práci na plný úvazek, ne jako přivýdělek. První schůzka mnoho prozradí, měla by bát přímo v nemovitosti. Makléř by vám měl nastínit celý proces prodeje a měl by se vás ptát a vše důležité, od vlastnických poměrů až na vlastnické list. Měl by vám popsat, jak se bude postupovat a také by vás měl průběžně informovat o zájemcích. Měl by být také schopen vám odhadnout cenu nemovitostí a říct, čím se při odhadu řídí.

Provize

Provize by také měla být důležitým kritériem, dělá se buď procentuálně z kupní ceny (v ČR je obvyklých 3-5% z kupní ceny) nebo se určí pevná provize. Zjistěte, jestli ji budete platit vy nebo kupující (jestli to budete mít bez provize). Zjistěte, co všechno provize pokryje a jestli zahrnuje potřebné služby a jestli jsou dostatečně kvalitní. Zajímejte se také o to, kdy vzniká nárok na provizi. Nebojte se být nároční, pro výběr správné realitky je potřeba vzít v potaz mnoho kritérií.