Půjčka na auto – která je nejvýhodnější?

Koupě nového auta rozhodně není nic, co by se obešlo bez řádného plánování. Vše nepochybně začíná výběrem toho správného auta. Základními kritérii pro výběr jsou spotřeba paliva, rozložení kabiny a prostornost, která by měla být taková, aby vozidlo dokázalo bez problému uvézt celou rodinu. Nicméně jakmile takové najdete, navalí se na vás všechny další nutnosti, které je třeba zařídit – jako třeba financování.

Půjčit či nepůjčit – to je, oč tu běží!

V ideálním světě byste si na auto předem ušetřili, prodejci jej rovnou na místě zaplatili a poskytovatelé nebankovních půjček by vás tím pádem vůbec nemuseli zajímat. Realita je bohužel dost odlišná. Jestliže máte na krku hypotéku, platíte podnájem nebo zatím ještě studujete, tak se vám každý měsíc sotva podaří něco odložit a když už ano, tak je to tak malá částka,  že byste si mohli nové auto pořídit nejdříve za několik let.

Operativní leasing

Operativní leasing, jenž je obrovským hitem posledních let, se pro vás hodí v případě, že ani tak netoužíte po vlastnictví vozu jako po jeho využívání. Zkrátka platíte měsíční nájem, tankujete pohonné hmoty a dáváte si pozor na to, abyste nenajeli více kilometrů, než máte sjednáno smlouvou. Váš poskytovatel se postará o vše ostatní – zajistí pojištění vozu, platí povinné prohlídky v servisu i zimní gumy, a pokud to situace vyžaduje, sežene vám i náhradní vozidlo. Auto však technicky nebude nikdy vaše, proto je tato možnost ideální spíše pro ty, kteří vozidlo potřebují pouze na dobu určitou.

Finanční leasing

Finanční leasing se od toho operativního liší zejména tím, že se koupené vozidlo po zaplacení všech splátek přepisuje přímo na vás. Jinak řečeno vám ho leasingová společnost pouze nepůjčuje, ale rovnou ho za vás koupí. Samozřejmě se v tomto případě můžete rozloučit s tím, že by za vás někdo platil náklady spojené s údržbou vozu. Tuto zodpovědnost si už od začátku nesete na svých bedrech pouze vy sami.

Běžný či speciální úvěr

Kromě leasingu můžete zvážit také úvěr, obzvlášť pokud již máte něco ušetřeno bokem. Banky často nabízejí půjčky, které jsou zaměřené přímo na koupi auta. Nicméně pokud již máte nějaké pohledávky nebo výše vašeho příjmu nedosahuje spodní hranice určené bankou, abyste půjčku dostali, budou vás spíše zajímat nebankovní úvěry. Výhoda tohoto druhu financování spočívá především v tom, že jste právoplatným majitelem vozidla už od jeho koupě.

Ať už nákup nového či ojetého auta budete financovat jakkoli, vždy si předem udělejte jasno ve všech poplatcích, které daná půjčka či leasing obnáší. Do ničeho neskákejte po hlavě a raději si v klidu sedněte, posuďte svou finanční situaci, srovnejte všechny nabídky a až poté se rozhodněte pro konkrétní variantu, která vám bude nejvíce vyhovovat.