Přezujte se do nového chytře

S nastávajícím jarem přichází kromě krásného počasí také jedna nemilá povinnost, kterou je přezutí zimních pneumatik na letní. Stejně tak je samozřejmostí s nadcházejícím podzimem tuto „proceduru“ opakovat a přezout pneumatiky zpět.

Pneumatiky nové nebo ojeté?

Tohle je docela jednoduchá otázka. Samozřejmě, že ty ojeté jsou jednorázově levnější, ale spočtěte si, kolik vás to bude stát, když je budete každou sezónu kupovat znovu a znovu? Pokud si koupíte nové, jsou samozřejmě znatelně dražší, ale zato vydrží několik sezón. A navíc si můžete být jisti, že jsou dostatečně spolehlivé. Ojeté pneumatiky mají nízkou hloubku dezénu, a to může být nebezpečné, obzvláště u zimních pneumatik, které často jezdí po sněhu, ledu nebo třeba jen v deštivém počasí.

Plechová kola nebo alu kola?

Obě tyto varianty mají své výhody, nicméně pokud vám jde o finanční stránku, jsou pro vás výhodnější plechová kola. Alu kola jsou oproti těm plechovým výrazněji lehčí, nekroutí se a auto má lepší stabilitu při jízdě. I když je jejich pořízení finančně náročnější, pro auta s vyšším výkonem jsou bezpečnější při provozu, tudíž byste na svém zdraví neměli šetřit.

Každopádně plechová kola jsou v základní výbavě prakticky každého běžného auta, jehož majitel nevyžaduje vysokou rychlost a nadměrný výkon automobilu. Záleží tedy pouze na vás, jaký typ kol je vhodný právě pro vašeho plechového miláčka.

Mohu při nákupu pneumatik nějak ušetřit?

Pokud vám vaše finanční situace nedovoluje zakoupení nové sady pneumatik, můžete vyzkoušet takzvané protektory. Jedná se o vyfrézované sjeté pneumatiky, na které se nalepí vzorek a pneumatika je prakticky jako nová. Pokud máte ale rychlé sportovní auto, raději si na nákup nových pneumatik našetřete, jelikož se může stát, že se vám při rychlé jízdě tato „nálepka“ odloupne a mohlo by to mít i fatální následky. Takže předem dobře zvažte nákup pneumatik – vypadá to jednoduše, ale co vaše bezpečí?