Zjistěte, jak omezit výdaje na údržbu vlastního domu a získat kontrolu nad financemi. Budete moci dosáhnout dlouhodobých cílů, aniž byste museli obětovat kvalitu svého života.
Kdo by nechtěl vlastnit dům – nicméně vlastnictví domu s sebou nese i nemalý podíl finančních povinností. Výdaje se mohou rychle sčítat, od splátek hypotéky až po náklady na údržbu. Snížení výdajů vám nejen pomůže udržet si přehled o splátkách hypotéky, ale také vám umožní vyhnout se dluhům, vytvořit úspory a dosáhnout dalších dlouhodobých finančních cílů, jako je vytvoření finanční rezervy, investice do vlastního podnikání či spoření na důchod.
Zhodnoťte svou finanční situaci
Pochopení toho, jak a kdy vaše peníze přichází a odchází, je klíčem k ozdravení vašich financí. Zhodnocení výdajů, příjmů a finančních potřeb je nejjednodušší způsob, jak učinit informovaná rozhodnutí o efektivním snižování nákladů. Než se opřete do strategií, jak více ušetřit, měli byste:
- Přehodnotit a sledovat peněžní toky: Jako majitel domu musíte vědět, jaké jsou vaše finanční priority a kam každý měsíc směřují vaše peníze. Všímejte si, kolik peněz každý měsíc přichází na vaše účty a kolik z nich odchází. To vám pomůže identifikovat zbytečné náklady a sladit vaše měsíční výdajové návyky s dlouhodobými finančními cíli.
- Své výdaje můžete rozdělit do dvou základních kategorií: Fixní měsíční závazky a variabilní výdaje. Pevné měsíční závazky jsou výdaje, které musíte platit každý měsíc, například splátky hypotéky, účty za komunální služby a splátky půjček. Variabilní výdaje jsou náklady spojené s vaším životním stylem, jako je nákup potravin, zábava apod.
Ve většině případů není příliš reálné upravit fixní měsíční závazky. Variabilní výdaje však obvykle lze snížit – například úpravou životního stylu. Podívejte se na své bankovní výpisy a zvažte, které variabilní výdaje lze odstranit nebo alespoň snížit.
Sepište si jasné životní cíle
Pokud jde o finance, vyplatí se dívat do budoucna. Důležité je pochopit své současné finanční závazky. Jestliže však plánujete dosáhnout dalších cílů, musíte si vytvořit jasnou představu o svých budoucích příjmech a finančních možnostech.
Pro mnoho lidí je koupě domu největším finančním cílem jejich života, pro jiné je to pouze první z nich. Když se rozhodnete omezit výdaje, nezapomeňte si stanovit jasný důvod, proč tyto změny životního stylu provádíte. To vám pomůže dodržet finanční úpravy, pro které se rozhodnete.
Mějte na paměti, že ne všechny úpravy výdajů musí být dlouhodobé. Pokud snižujete měsíční výdaje kvůli určitému cíli, například kvůli koupi nového auta, může vám stačit omezit výdaje třeba na jeden rok.
Potřebujete-li dosáhnout konkrétního cíle dříve, zvažte masivnější omezení výdajů. Zásadní změna, jako například každodenní dojíždění do práce veřejnou dopravou, vám pomůže dosáhnout cíle rychleji.
Vytvořte si měsíční rozpočet a dlouhodobý finanční plán
Vytvořte si měsíční rozpočet, který budete moci dodržovat po delší dobu. Díky rozpočtu si můžete být jisti, že vidíte výsledky svých finančních obětí a že jste na cestě k dosažení svých finančních cílů. Umožní vám také podle potřeby upravit výdajové návyky, pokud byste se někdy v budoucnu dostali do prodlení.
I když by bylo ideální vést si záznamy o každé koruně, kterou měsíčně utratíte, pro většinu lidí to není reálné. Jednou z běžných rozpočtových strategií je pravidlo 50-30-20, kdy 50 % svých příjmů vyčleníte na nezbytné potřeby, 30 % příjmů na přání a 20 % na úspory. Podle toho, jaké jsou vaše finanční priority, můžete tato procenta rozdělit do různých kategorií.
Důmyslné způsoby, jak jako majitel domu můžete snížit běžné výdaje
Snižte náklady na předplatné
Měsíční a roční předplatné ukusují z vašeho disponibilního příjmu. Projděte si bankovní výpisy a vyhledejte služby, které již nevyužíváte nebo se bez nich obejdete. Zvažte zrušení – nebo omezení – všech nepotřebných předplatných, dokud nedosáhnete svých finančních cílů.
Nakupujte trvanlivé potraviny ve slevách a plánujte, co budete vařit
Potraviny a jídlo jsou povinnými výdaji. Náklady na potraviny se však liší v závislosti na vašich stravovacích a výdajových zvyklostech. Pokud se často stravujete v restauracích, je pravděpodobné, že za potraviny utratíte více peněz než ten, kdo si pravidelně vaří doma.
Plánováním jídel a nakupováním pouze potřebných položek se můžete vyhnout impulzivním nákupům v obchodě s potravinami. Zkuste si vytvořit standardní seznam potravin, kterého se můžete měsíc co měsíc držet, a nakupujte trvanlivé potraviny ve velkém (a ve slevách). Máte-li velkou rodinu, zvažte možnost členství ve velkoobchodě s potravinami, jako je Makro. Úspory z nákupů pravděpodobně vyváží náklady na členství.
Vyměňte auto za tramvaj, autobus nebo kolo
Dalším způsobem, jak minimalizovat výdaje, je změna dopravních návyků. Pro většinu lidí představuje vlastnictví automobilu značnou finanční odpovědnost, která vyžaduje fixní i variabilní platby. Majitelé automobilů obvykle musí kromě nákladů na údržbu, které vznikají v neočekávaných obdobích, platit měsíční splátky za auto a pojistné za pojištění automobilu.
Jedná se sice o zásadní úpravu životního stylu, nicméně prodej automobilu povede k výrazným úsporám nákladů. Pokud je to možné, volte levnější možnosti dopravy, například jízdu autobusem, vlakem nebo organizujte spolujízdu se sousedy.
Snižte spotřebu veřejných služeb
Komunální služby jsou nezbytností, kterou musí platit každý majitel domu. Stejně jako potraviny se však cena za komunální služby může lišit v závislosti na chování domácnosti. Osvojení energeticky úsporných návyků, jako je zhasínání světel při odchodu z místnosti, může pomoci snížit měsíční účty za energie.
- Odpojte elektrická zařízení, když je nepoužíváte: Kromě zhasínání světel byste si měli také zvyknout odpojovat zařízení, která právě nepoužíváte. Zapojená zařízení pohlcují elektrickou energii, i když jsou vypnutá. Přebytečnou elektřinu můžete blokovat tak, že zařízení zapojíte do napájecích lišt a vypnete je, když se zařízení nepoužívají. Zvažte nákup chytrých napájecích lišt, které efektivně hospodaří s elektřinou, aniž byste je museli sami vypínat.
- Utěsněte úniky energie ve vaší domácnosti: Špatně utěsněná okna a dveře mohou vést k únikům energie. Utěsnění úniků vzduchu ve vašem domě pomůže udržet ideální teplotu v domě a sníží potřebu zapínat klimatizaci v létě nebo topení v zimě.
- Nainstalujte programovatelný termostat: Některé inteligentní termostaty umožňují měnit vnitřní teplotu na dálku, jiné se samy nastavují, aniž byste museli provádět jakékoli změny. Obě možnosti umožňují maximalizovat úspory energie automatickým nastavením teploty v domácnosti podle ročního období a podle toho, zda jste právě doma.
- Vyměňte žárovky za LED diody: Světla LED mají delší životnost a spotřebovávají méně elektřiny než žárovky. Místo toho, abyste se dívali na příkon LED žárovky, vezměte v úvahu její světelný tok, abyste se ujistili, že jste vybrali správnou žárovku. Příkon udává spotřebu elektrické energie, zatímco číslo lumenů představuje vyzařované světlo.
- Snižte teplotu ohřívače vody: Zvažte snížení teploty ohřívače vody. Většina nemovitostí nepotřebuje ohřívače vody nastavené na vyšší teplotu než 50 stupňů.
- Změňte poskytovatele služeb: Pokud jste naposledy změnili poskytovatele kabelových, internetových nebo telefonních služeb před delší dobou, pravděpodobně jste přišli o akční nabídky. Porozhlédněte se a porovnejte ceny a podmínky – nebojte se pohrozit odchodem ke konkurenci a počkejte si na novou nabídku. Vyplatí se také prozkoumat všechny společnosti, které jsou ochotny spojit různé služby za nižší cenu.
- Proveďte energeticky úsporná vylepšení: Chcete-li dlouhodobě řešit nadměrnou spotřebu energie, zvažte provedení energeticky úsporných renovací domu. Ačkoli energeticky úsporná vylepšení domu vyžadují počáteční investici, často v dlouhodobém horizontu ušetří peníze a mohou dokonce zvýšit hodnotu vašeho domu.
Zkonsolidujte dluhy
Strategickým způsobem, jak snížit měsíční výdaje, je konsolidace dluhů do jedné měsíční splátky. Konsolidací dluhů s vysokým úrokem do jediné půjčky s nižší úrokovou sazbou můžete snížit měsíční splátky dluhu a případně dluh splatit dříve. Pokud konsolidace dluhů není možná, existují různé další možnosti oddlužení, které stojí za to prozkoumat.