Internetové připojení je dnes nezbytností: Jak se zorientovat při jeho výběru?

Pokud chcete mít ve vaší domácnosti stabilní internet, zařiďte si jeho kabelové připojení. Je to nejstabilnější typ připojení, které nám jeho provozovatelé dokáží nabídnout. Co k takovému připojení budete potřebovat?

  • Telefonní přípojku
  • Být v dostatečném dosahu od ústředny
  • ADSL/VDSL modem

Nejdříve je nutné si ověřit dostupnost ve vaší lokalitě. Ve větších městech je tato dostupnost garantována – internet Olomouc, internet Liberec či ostatní velká města jsou naprosto dostupné. V menších zapadlých vesničkách je třeba první změřit, jakou byste na vaší adrese mohli dosáhnout přenosovou rychlost.

Internetové připojení je velice snadné, jelikož je možnost využití infrastruktury telefonních rozvodů. Přenosová rychlost je nicméně ovlivňována mnoha faktory – hlavně vaše vzdálenost od ústředny, kvalita vedení, která se může lokalitu od lokality měnit.

Jaké jsou přenosové rychlosti?

Klasické ADSL připojení je asymetrické, tudíž je rychlost stahování vyšší než rychlost odesílání. ADSL připojení dosahuje maximální přenosové rychlosti 8 Mb/s a rychlosti stahování 1 Mb/s. K dispozici u nás je také vylepšená verze ADSL 2+, která dostahuje rychlostí 25 Mb/s download a 4 Mb/s upload.

Jak toto připojení vlastně funguje?

Ve své podstatě je princip tohoto připojení velice jednoduchý. Pro jeho fungování se používá nevyužité frekvenční pásmo v telefonních linkách. Pro přenos hlasu se využívají frekvence, které napomáhají také přenosu dat.

Pro připojení k internetu přes DSL je nutno mít doma vlastní ADSL/VDSL modem a splitter (rozbočovač), který slouží k rozeznávání hlasu od dat. Samozřejmě je nutností také vlastnit příslušnou kabeláž, kterou seženete v každém kamenném obchodě internetových poskytovatelů. Modem seženete i v obchodech s elektronickým zbožím.

O vše ostatní se pak už postará váš internetový poskytovatel, který zařídí připojení na vaši telefonní přípojku – a pokud ji nemáte, tak vám ji samozřejmě příslušný technik nainstaluje. Tak již na nic nečekejte a vyberte si toho správného poskytovatele pro vás.