Chybovat je lidské, ale v případě informačního systému i velmi drahé

Středně velké a větší společnosti ho potřebují a menší díky němu získávají velkou konkurenční výhodu. Řeč je o vhodně zvoleném informačním systému, který nahradí množství samostatných (a obvykle vzájemně nekompatibilních) aplikací. Pokud jste došli k závěru, že se bez ekonomického softwaru neobejde ani vaše podnikání, buďte při výběru konkrétního řešení opatrní. Chyba vás bude stát spoustu drahocenného času a samozřejmě i peněz.

Vybrat ekonomický software není snadné. Spousta podnikatelů a řídících pracovníků činí rozhodnutí především na základě příznivé ceny, ale ta by měla jít ruku v ruce s mnoha dalšími faktory. Prim hrají uživatelská přívětivost a přítomnost specifických funkcí, které jsou pro efektivní správu firemní agendy nezbytné.

S ohledem na výše uvedené si v prvé řadě ujasněte požadavky a vytvořte si pokud možno co nejpřesnější představu přínosu systému. Zároveň nezapomeňte na časovou náročnost implementace softwaru (v případě větší firmy zabere i několik měsíců) – není příjemné zjistit, že jste se rozhodli špatně, až když ho začnete používat a utratíte za něj nemalou částku.

Kvalitní informační systém poznáte tak, že se vám díky němu podaří automatizovat a standardizovat rutinní i náročnější procesy. Ušetří vám spoustu času i starostí a mimo to usnadní práci s daty, a tedy i plánování budoucích aktivit.

Logicky se nabízí otázka, zda není výhodnější ekonomický systém na míru než hotové řešení. Na první pohled ano, ale v praxi se pro potřeby naprosté většiny firem jeví jako příliš drahý. Navíc hrozí riziko, že se vývoj nepříjemně protáhne a výsledek bude na mnohem nižší úrovni než prověřený „krabicový“ software.

Hodil by se vám konkrétní tip? Spousta živnostníků, středně velkých firem i větších společností nedá dopustit na informační systémy RIS od české společnosti Saul informační systémy s.r.o. Více si o nich můžete přečíst na www.saul.cz.